X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سفر به باکو آذربایجان در یک نگاه

چهارشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 04:40 ب.ظ

باکو مروارید قفقاز:


از آذربایجان به عنوان سرزمین آتش یاد میشه (به نقل از دوستان کوچ سرفینگ باکو ) و باکو پایتخت آذربایجان که قبلا بادکوبه گفته میشد مشتق شده از کلمه Badu Kuba بادکوبه هست که به معنی سرزمین بادهست .آذربایجان ثروتمندترین کشور قفقاز و باکو هم بزرگترین شهر قفقازه  ،برگزاری مسابقات  Eurovision یوروویژن هم یکی از اتفاقات مهم در دهه گذشته برای مردم باکو و کشور آذربایجان بوده است

باکو پایتخت کشور آذربایجان و همسایه شمالی ایران که زمانی نه چندان دور جز ایران بوده ، که میتونه بعنوان یکی از مقاصد گردشگری  محتمل برای ما ایرانیها محسوب بشه ، اساسا این کشور جزء کشورهای گران دنیا محسوب میشه و بعنوان  کشور  چهل و هشتم در رنکینگ کشورهای گرون قرار داره ولی با اندکی برنامه ریزی میشه یک سفر ارزون رو طراحی کرد ... زمانیکه ما برای این سفر برنامه ریزی کردیم ( اواخر تابستان 1391) قیمت دلار حدود 1700 تا 1800 تومان بود و مانات در حد 2850 بود جالب اینکه وقتی داشتیم دلار میخریدیم قیمتها برامون خیلی گرون به نظر میرسید ولی غافل از اینکه تا چند ماه بعد آرزوی این قیمت رو خواهیم داشت !

 Qepik ،   لازم به ذکره واحد پول این کشور مانات هست و ارزشش تقریبا در حد یورو هستهم پول خرد مانات هست ...


 

در این پست بطورخلاصه نگاهی گذرا به این سفر خواهیم کرد و گزیده های که شاید مفید باشه


نحوء اخذ ویزا توریستی یک ماهه:

هزینه اخذ ویزا از طریق آ‍ژانس های مسافرتی به مبلغ 120هزار تومان بود! و برای صرفه جویی ما 3 نفر با یک ویزا اقدام کردیم به ازای هر نفر اضافی در پاسپورت مبلغ 10 هزار تومان

زمان تقریبی اخذ ویزا کمتر از 15 روز از طریق کنسولگری آذربایجان در تبریز یا سفارت آذربایجان در تهران

یک قطعه عکس پرسنلی (ولی در ویزای صادر شده از عکسها استفاده نکردند(

علاوه بر این هزینه رسمی مقادیری هم باید در مرز به ماموران دولتی بعنوان عوارض غیر رسمی پرداخت کنید! پرداخت این مبالغ کاملا روتین هست و پیشنهاد میشه بدون مقاومت پرداخت بشه معمولا در 2 یا 3 مرحله این مبالغ از مسافرین ایرانی اخذ میشه که ممکنه تا 30 -50 هزارتومان هم برسه ، که بستگی به شانس شما و مامور مرزی داره !

البته عوارض خروج از مرز زمینی آستارا  در طرف ایران هم به ازای هر نفر 11000 تومان بود و مقادیری هم جهت عوارض شهرداری و هلال احمر به صورت جداگانه دریافت میشه

زمان انجام فرآیند خروج از کشور بستگی به روز هفته داره معمولا در جمعه ها بدلیل تردد ساکنین مرزی بسیار شلوغ تره  پیشنهاد میشه عوارض خروج از کشور رو در شهر خودتون پرداخت کنید چون بیشترین معطلی رو باید در باجه بانک مستقر در گمرک متحمل بشید چون یه کارمند پاسخگوی همه مسافرین خروجی هست و این خیلی وقت گیر بود.

راههای دسترسی به باکو:

( هوائی ، زمینی با اتوبوس ، زمینی با ماشینهای کرایه ای لب مرز، خودرو شخصی و راه آهن)

سفر هوائی به باکو حدود یک ساعت طول میکشه علاوه بر هواپیمایی ایران ایر شرکت  Azal هم پروازهای منظمی ازتهران داره.

سفرزمینی با اتوبوس هم از ترمینال غرب امکان پذیره گزینه دیگه هم  تبریزه که برای باکو اتوبوس مستقیم داره قیمت بلیط اتوبوس از تهران نفری 85000 تومان بود! ( قیمت مربوط به بهار 91) چون در تابستان قرار بود قیمت ها تغییر کنه چون با اتوبوس نرفتیم آخرین قیمت رو نمیدونم...یکی از مشکلات سفرهای زمینی با اتوبوس(و حتی ریلی ) توقف زیاد در مرز هست چون باید مدارک مربوطه و پاسپورت تک تک  مسافرین کنترل بشه و این پروسه با توجه به تعداد مسافرین قطعا وقت گیر خواهد بود.

اتوبوس گیتی پیما (ترمینال غرب)ساعات حرکت همه روزه ساعت 15:30  


021-44668199  و  021-44668198

دو راه زمینی برای رسیدن به باکو وجود داره یکی از مرز بیله سوارکه  فاصله بیله سوار تا باکو حدود 200 کیلومتر و دیگری از مرز آستارا که فاصله آستارا تا باکو 350 کیلومتره ، ولی ما با توجه به شرایطمون و وجود دوست های خوب در آستارا  راه دوم رو انتخاب کردیم .

سفر با ماشین شخصی خودتون و کاپوتاژ کردنش اصلا توصیه نمیشه چون پلیس های بین راهی به شدت سخت گیر هستند و به پلاک های ایرانی هم حساسیت بیشتری دارند!  و احتمال جریمه های بدون علت  هم زیاده .... راننده های آذربایجانی حسابی هم ازشون میترسیدند و در جاهایی به شدت مواظب بودند ولی چون کمینگاههای اونها رو میدونند احتمال جریمه شدن کمتری دارند ...

 

قیمت بنزین لیتری 60 کوپک

قیمت گازوئیل لیتری 45 کوپک

 

گزینه بعدی قطار شب رو از آستارای آذربایجان به باکو هست بلیط قطار نفری 10 مانات است و فاصله آستارای آذربایجان تا باکو با قطار شب رو حدود12  ساعته و این زمان طولانی به نظر خسته کننده هست خرید بلیط در پایانه راه آهن درآستارای آذربایجان میسر است.

 اگه انفرادی مسافرت میکنید قطار بهترین گزینه است چون مجبور نمیشی یه ماشین دربست تا باکو کرایه کنی ...

 کرایه بنز سواری از لب مرز تا باکو      هر ماشین 60 مانات

کیفیت ماشین های لب مرز هم متفاوت هست و بعضی از ماشین ها جا دار تر و نو تر هستند

مقایسه راه های ورودی به آذربایجان :

اگه از راه هوایی به باکو برید مزایاش اینه که دردسرهای گمرگ مرزی زمینی رو نخواهید داشت و بدون برخورد با حاشیه ها به راحتی به باکو برسید ولی عوضش باید هزینه خروجی کشور بیشتر و همچنین پول بلیط بیشتری رو تقبل کنید

در عوضش اگه زمینی برید عوارض خروجی از کشور تا یک پنجم کمتر میشه که اگه تعدادمسافرین بیشتر باشه این عدد یک کم معنی دارتر میشه! در مورد کرایه ماشین و خونه هم اگه همسفرهای خوبی داشته باشید و گروه 4 نفری برید کرایه ماشین کاملا نصف میشه و مقرون به صرفه خواهد شد .


 

چرا باکو ؟

معمولا این سوال مطرح میشه که آیا باکو ارزش رفتن رو داره یا نه ؟

باید این نکته رو بگم از نظر من هرجایی برای دیدن ارزش خاص خودش رو داره ، اگه عازم باکو هستید انتظارتون بایستی  در حد باکو باشه ، اگه با سطح انتظار بالا به سفر باکو برید قطعا ازش لذت کامل رو نخواهید برد چون هیچوقت نمیشه جاذبه های توریستی باکو رو با استانبول  و مالزی و ...مقایسه کرد ! باکو باکوه! و دیدنش برای یک بار با کنترل و مدیریت هزینه ها شاید ارزش داشته باشه معمولا ارزیابی یه سفر برام بستگی کامل به جذابیت های توریستی اون نداره و یه مجموعه عوامل میتونه در میزان رضایتمندی ما نقش داشته باشه همانطوریکه قبلا هم گفتم مجموعه عوامل متعدد باعث شد که سفر باکو با یک برآیند مثبت و خوب برامون قابل دسته بندی باشه ...کشور آذربایجان با توجه به وجود منابع بزرگ نفتی ،  پله های ترقی رو به سرعت در حال طی کردن هست و با گرون شدن قیمت نفت در این چند سال اخیر ، و وجود منابع مالی زیاد، باعث شده باکو رشد اقتصادی چشمگیری داشته باشه ولی باید به این نکته اشاره کرد که این رشد و توسعه رو فقط در باکو دیدیم و شهرهای طول مسیر اختلاف زیادی رو میشد دید ،کیفیت ماشین ها و نوع پوشش و وضعیت ظاهری این شهر ها  و مردمش ، حاکی از یک اختلاف طبقاتی شدید با باکو بود به نظر میرسید منابع اصلی درآمد این کشور صرفا در باکو خرج میشه و شهرهای دیگه از اون بی بهره هستند.

علیرغم اینکه سفر باکو میتونه یکی از سفرهای گرون محسوب بشه ولی اگه با برنامه ریزی بهتر اقدام کنیم از یک کشور گرون میشه سفر ارزون و خوبی رو تجربه کرد .


هتل ها  در باکو نسبتا گرون هستند هزینه اقامت هتلهای 3 ستاره حدود 80 الی 100 دلار میشه ولی  اگه یک کم اهل ریسک باشید می تونید یک واحد آپارتمان اجاره کنید که اگه مثل ما 2 تا زوج باشید اجاره آپارتمان 2 خوابه مبله با امکانات کامل و آشپزخونه ، میتونه هزینه ای شما رو تا اندازه زیادی کاهش بده...(البته به نظر من مشکلی نداره و اجاره روزانه آپارتمان در باکو متداول هست و حتی یکی از دوستان کوچ سرفینگی هم آپارتمانهایی رو برای اجاره پیشنهاد داده بود)

انتخاب منطقه  اسکان هم مهمه ، مناطق نزدیک ساحل ، نزدیک قیزقلعه و همچنین 22 مای جزء مناطق مرکزی  شهره که اگه بتونید اونجاها مستقربشید از کرایه های بالای تاکسی جلو میافتید. اگه تصمیم گرفتید تاکسی بگیرید تعیین کرایه و چونه زدن یادتون نره (توصیه دوستان کوچ سرفینگی )متاسفانه باکو دفاتر توریستی که بشه ازش نقشه شهر و مترو و سایر اطلاعات لازم رو گرفت نداره و برای همین اگه از قبل اطلاعات کامل در مورد جاذبه های توریستی رو تهیه نکنید قطعا اونجا دچار سردرگمی خواهید شد اگه بتونید یه موبایل هوشمند مجهز به   GPS همراه داشته باشید خیلی خیلی خیلی موثر خواهد بود چون پرس و جوی خیابانی خیلی نتیجه نمیده چون تعداد افرادی که بتونند به زبان انگلیسی کمکتون کنند خیلی کمه ولی اگه خوش شانس باشید هموطنان تبریزی و آذری ما در شهر زیاد هستند و میشه ازشون کمک گرفت.

 

با توجه به مناقشات مرزی آذربایجان و ارمنستان گذر از مرز دو کشور امکان پذیر نیست و اگه سفر ترکیبی رو تو ذهن دارید باید مجددا وارد ایران بشید تا بتونید به ارمنستان برید  گفته میشه اگه مهر ورود ارمنستان تو پاسپورت باشه ویزای آذربایجان صادر نمیشه و یا شاید برای صدورش با دردسر توام باشه (البته این رو از بررسیهای قبل سفر متوجه شدم و خودم تجربه مشابه نداشتم)

 

سیستم حمل و نقل عمومی در باکو :

مترو در باکو:

ارزانترین وسیله حمل و نقل در باکو مترو هست که با داشتن 23 ایستگاه در 3 خط نقش مهمی رو در جابجائی مسافرین داره، درایستگاه 28 مای که در مرکز شهر قرار داره که مسافرین می تونند خطوط مترو رو عوض کنند .

و ایستگاه مرکزی راه آهن باکو هم در نزدیکی ایستگاه 28 مای هست و این ایستگاه بسیار بزرگ و پرتردد هست ، برای استفاده از مترو نیاز به خرید مترو کارت هست که قیمت کارت 2 مانات هست که تنها در ایستگاه 28 مای میشه در روز آخر کارت رو پس داد و 2 مانات رو عودت میدهند و میشه از یه کارت برای تردد چند نفر هم استفاده کرد

هزینه تک ایستگاه 15 کوپک هست ایستگاههای مهم مترو که در نزدیکی جاذبه های توریستی قرار داره شامل ایستگاه Ichari    -Sheher  , ایستگاه   Sahil و 28 May   می باشد.

اتوبوس دومین وسیله نقلیه ارزون در باکو محسوب میشه که عموما کرایه خطوط در حد 20 کوپک است که البته با توجه به مسافت در بعضی خطوط بیشتر هم میشه برای سوارشدن به اتوبوس نیازی به خرید بلیط یا کارت نیست و در موقع پیاده شدن به صورت نقدی به راننده پرداخت میشه

برای دسترسی به فرودگاه هم میشه از خط شماره 16 در کنار پارک صمد ورغون استفاده نمود ، اگه از تاکسی های غیر دربست برای رسیدن به فرودگاه استفاده بشه حدود 5 مانات هست که عموما راننده درخواست رقم بیشتری از مسافرین خارجی میکنندزندگی شبانه در باکو :Night Life in Baku

در خیابانهای مرکزی باکو مراکز متعدد Pub وجود داره که با پخش موزیک  جوانان زیادی رو جذب خودش کرده و علیرغم اینکه آذربایجان کشوری اسلامیست ولی نوشیدن انواع نوشیدنی  مجاز هست .در مراکز پاب نوشیدنی کوچک Beerحدود 3 مانات و بطری نیم لیتری 4 مانات عرضه میشهرستوران و غذاخوری :

برای سفارش غذای باکیفیت و قیمت مناسب  Pivnushka و  Beri Duch در نزدیکی ایستگاه مترو ساحیل و Arazدر نزدیکی میدان فواره پیشنهاد میشه البته فروشگاههای بین المللی مک دونالد و کی اف سی در مراکز اصلی شهر بالاخص خیابان خیام در دسترس هست .

انواع مختلف کباب هم درباکو میتونید تست کنید که محبوبترین کباب Saj Kabab است و معروفترین اون رستوران  Efsane ارائه میکنه  که برای دو نفر یه چیزی حدود 25 تا 30مانات میشه !


خوراکی و سوغاتی معروف باکو :

قطاب و شور از محبوبترین خوراکی های محلی باکو هست Gutab & Shor

برای اینکه قطاب با کیفیت خوب رو تست کنید باید به میدون 28 مای برید و مکانی که Nenemin Tendiri  نامیده میشه بهترین قطاب رو در باکو ارائه میده قیمت قطاب 30 کوپک بیشتر نیست

و shorرو میتونید تو بازار پیدا کنید که با ترکیبی از سبزیجات درست میشه

 

نکته مهم : دونستن زبان ترکی و آذری خیلی مهم و تاثیر گذاره در غیر اینصورت مثل ما باید یه دیکشنری داشته باشید

راستش فرهنگ لغات ضروری من در این سفر این مجموعه کوچک بود که از دوستای آستارایی پرسیده بودیم  البته امیدوارم دوستان آذری زبان اشتباهات ثبت شده رو به بزرگی خودشون ببخشند

 

ما میخواهیم بریم         .... Biz isterikh gedakh

 

کرایه  چقدر میشه ؟        ......Na ghad verajaghok?

 

این چنده ؟         ..... ..............Na cha di?

 

چقدر تخفیف میدی؟  ........Na ghad che ghor sooz

 

.... کجاست ؟  ............Har da di

 

کوچه ........................kooche    

 

خیابان    ......................Khyaban

 

راه آهن    ..........Demir yoli

 

مترو      ...................metro

 

ساحل          ..............Sahil

 

چیه؟  ...............Na man na           

 

من ترکی کم میدونم ......mani turki az biliram

 

نمیدونم       .........bil miram

 

بیمارستان    ..... khaste khane

 

قلب       ..........orak

 

نداریم      .............yokh du

 

باغشلاربا توجه به اینکه این نگاه اجمالی به سفر باکو بدون ویرایش تقدیم شما شده امیدوارم کمی و کاستی رو ببخشید و شاید در کامنت های شما نکات تکمیلی رو یادآوری کنید که برای سایر دوستانی که عزم سفر دارن بتونه مفید باشه....

 

نظرات و اطلاعات سرکارخانم مرضیه ( یکی از خوانندگان محترم وبلاگ) که در سال 2016 به باکو سفر کرده بودند :
 سلام
اطلاعات خوبی در مورد باکو نوشتین، من دیروز از بامو برگشتم و متاسفانه تجربه خوبی از این سفر نداشتم ، ولازم میدونم اینو با هموطنان به اشتراک بذارم، من از طریق شرکت توریستی ایسان با سه تا از دوستان بهراین سفر رفتیم، متاسفانه برنامه ریزی تور اصلارمناسب نبود طوریکه برای یک روز به ما گفتند که گشت شهری داریم ونفری ١٥ دلار از ما خواستن ،اما برای گشت شهری فقط مارو برای دیدن ساختمان حیدر علی اوف سنتر اونهم از بیرون بردن و گفتن برای دیدن داخلش کع یه موزه هست باید صبح بیایین و بعد هم پس از کلی معطلی و زیر بارون گذاشتن مردم مارو توی یه میدونی پیاده کردن و گفتن یکساعت دیگه بر میگریم و برتون میداریم، این شد گشت شهری با نفری ١٥ دلار که به راحتی شما برای خیابون گردی با ٥ منات میتونین سرو ته قضیه رو هم بیارین ،غذایی هم که برای روز اول به عهده تور بود به حدی شور بود که اصلا قابل خوردن نبود، رفتار مردم هم بطور کلی تند وخشن بود بخصوص تو فرودگاه و کلی معطلی چه از جانب هواپیمایی اتا و چه از طرف بخش کانترهای پروازی ، با وجودی که خودم اذری زبان هستم اصلا از رفتارشون خوشم نیومد و هنوز اینا ظرفیت پذیرش توریست رو ندارن و بخصوص هم از ایرانیا خیلی خوششون نمیاد،به هر حال به دوستانی که قصد سفر را دارن پیشنهاد میکنم جای دیگری رو برای سفر انتخاب کنند چون قیمت ها هم تو این شهر خیلی بالاست و اصلا با ترکیه قابل مقایسه نیست، ما تو هتل ٥ ستاره حیات بودیم که کیفیت نسبتا خوبی داشت ، و تنها دلخوشی سفر محسوب میشد ، من که متاسفم از رفتن به باکو

 

برچسب‌ها: باکو، آذربایجان
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo